Ceny energii są coraz wyższe, a przyszłość pod tym względem niepewna, dlatego też warto szukać sposobów, aby uniezależnić się od dostawców prądu. Odpowiedzią na te wyzwania są magazyny energii, pozwalające efektywnie zarządzać energią, magazynując jej nadmiar, który jest produkowany przez panele fotowoltaiczne. Dzięki temu można ją później wykorzystać. To oszczędne, a jednocześnie ekologiczne rozwiązanie. Dowiedzmy się, jak dobrać odpowiednią pojemność dla magazynu energii w domu jednorodzinnym?
Nim kupimy odpowiedni magazyn energii, powinniśmy przeprowadzić analizę zapotrzebowania energetycznego domu. To oznacza, że musimy uwzględnić takie parametry, jak średnie dzienne zużycie energii i ewentualne szczyty zapotrzebowania występujące w ciągu dnia. Jednym z ważniejszych wskaźników jest profil zużycia energii, sprawdzenie, kiedy korzystamy z energii - w ciągu dnia czy wieczorem, gdy panele fotowoltaiczne nie produkują prądu.
Trzeba też uwzględnić sezonowość zużycia energii, gdyż w okresie zimowym zapotrzebowanie może znacząco wzrosnąć. Biorąc te czynniki pod uwagę, możemy oszacować, jakiej wielkości magazyn energii będzie mógł pokryć potrzeby energetyczne domu.
Znając potrzeby energetyczne, możemy przejść dalej, wybierając odpowiednią technologię magazynowania energii. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rozwiązań - baterie stacjonarne i mobilne. Różnią się one pod względem pojemności, efektywności, trwałości oraz oczywiście ceny. W domach jednorodzinnych wybór najczęściej pada na magazyny energii litowo-jonowe. Zapewniają one wysoką efektywność i długą żywotność.
Sprawdzają się zwłaszcza jakościowe rozwiązania, jak magazyny energii Pylontech czy Dyness. Łatwo je dostosować do specyficznych potrzeb użytkowników. Niezależnie jednak od tego, na co się zdecydujemy, pamiętajmy, aby baterie były kompatybilne z istniejącą instalacją fotowoltaiczną. Równie istotne, aby ich pojemność była dostosowana do przewidywanego zapotrzebowania energetycznego.
Przyjmuje się, że optymalna pojemność to taka, która pozwala na bezproblemowe pokrycie zapotrzebowania na energię przez co najmniej kilka godzin po zachodzie słońca. W praktyce dla przeciętnego domu jednorodzinnego pojemność energii powinna wynosić od 5 do 10 kWh. Pamiętajmy jednocześnie, że pojemność uzależniona jest od wielu czynników, między innymi od tego, czy planujemy w przyszłości rozbudować instalację fotowoltaiczną. Niemniej ważne są lokalne warunki klimatyczne i dostępny budżet.
Tak przedstawiają się podstawowe informacje, po więcej szczegółów zapraszamy pod adres linkzpu.pl.