Popradzki Park Krajobrazowy

Jednym z najważniejszych atutów Beskidu Sądeckiego jest wspaniała, niezniszczona górska przyroda. Położone po obu stronach Popradu pasma Radziejowej i Jaworzyny Krynickiej porastają gęste lasy świerkowe, jodłowe i bukowe. Dla ich ochrony w 1987 roku powołano Popradzki Park Krajobrazowy. Zajmując powierzchnię 54 tysięcy hektarów zalicza się do największych tego typu obszarów w Polsce. W jego obrębie znajdują się obydwa pasma Beskidu Sądeckiego, dzieląca je Dolina Popradu oraz położone w Górach Leluchowskich Pasmo Kraczonika.

Największym bogactwem Parku są lasy, które stanowią około 80% jego powierzchni oraz źródła wód mineralnych. Ze względu na zróżnicowanie wysokości wyróżnić tu można piętro pogórzy, porośnięte lasami jodłowo – bukowymi pasmo regla dolnego oraz występujące tylko w paśmie Radziejowej pasmo regla górnego z dominującym borem świerkowym.

Najcenniejsze obszary leśne chronione są w ramach rezerwatów przyrody. Są to rezerwaty: Kłodne Nad Dunajcem, Pusta Wielka, Nad Kotelniczym Potokiem, Baniska, Łabowiec, Barnowiec, Lembarczek, Wierchomla, Żebracze, Las lipowy Obrożyska, Hajnik, Uhryń oraz Rezerwat im. Profesora Czai w Łosiach.

W Parku na uwagę zasługują także liczne atrakcje geologiczne. Wychodnie skalne takie jak Kamień Diabelski poniżej Wierchu nad Kamieniem czy Diabelski Kamień na zboczach Jaworzyny Krynickiej pięknie wpisują się w beskidzki krajobraz. Natomiast poszukiwacze przygód powinni poszukać jaskiń szczelinowych w rejonie wspomnianego już Wierchu nad Kamieniem. Ich znalezienie wcale nie jest najłatwiejsze.

W Popradzkim Parku Krajobrazowym rośnie wiele chronionych gatunków roślin jak pięciornik złoty, dziewięćsił bezłodygowy, mieczyk dachówkowaty, ciemiężyca zielona czy kuklik górski. Tutejsze lasy są też siedzibą bogatej fauny – jeleni, rysi, wilków a także orła przedniego, puszczyka uralskiego czy płochacza halnego. Nad potokami można łatwo spotkać salamandrę plamistą, natomiast osobliwością tych terenów jest pojawianie się węża Eskulapa.

Całość parku jest bardzo łatwo dostępna dla turystów za sprawą znakowanych szlaków turystycznych oraz ścieżek spacerowych i edukacyjnych. Dobrze rozwinięta jest także baza noclegowa reprezentowana przez obiekty o różnym standardzie – od schronisk górskich i baz studenckich po ekskluzywne pensjonaty i hotele.